CITY BREAK  KAIR i ALEKSANDRIA I0.10.2023



KAIR-ZWIEDZANIE STOLICY EGIPTU- JAK Z BAŚNI TYSIĄCA I JEDNEJ NOCY . 

Plac Tahrir – główny plac Kairu

Muzeum Egipskie w Kairze

Wyspa Gezira i dzielnica Zamalik

Downtown i centrum handlowe Kairu

Pałac Abdeen w Kairze

Suk Chan al-Chalili – główny bazar starej części Kairu

Meczet Al Azhar

Miasto Umarłych w Kairze

Cytadela Kairska

Kair koptyjski

Piramidy w Gizie i Sakkarze

Bibliotheca Alexandrina

Muzeum Narodowe w Aleksandrii

Fort Qaitbey

 Kom el-Dikka

Katakumby Kom el-Shuqqafa

Filar Pompejusza

Ogrody Montazah

Ras el-Tin Palace

Pałac Kleopatry

Muzeum Cavafy

Anfushi

Meczet Abu Abbas al-Mursi

Główny obszar Souk


-----------------------------

Muzeum Egipskie w Kairze
Zwiedzanie Kairu najlepiej zacząć od Muzeum Egipskiego, gdzie znajduje się największa na świecie kolekcja związana z dziejami tego kraju. Ciekawy jest już sam budynek – piękną, neoklasycystyczną bryłę zaprojektował w 1900 r. francuski architekt Marcel Dourgnon. Dwupiętrowe muzeum może się pochwalić bardzo bogatymi zbiorami, zgromadzono tu ok. 160 tys. przedmiotów pochodzących z różnych okresów w dziejach Egiptu. Zwiedzający mogą tu zobaczyć liczne posągi (m.in. granitowy posąg królowej Hatszepsut), bogatą kolekcję mumii, rzeźby, sarkofagi, papirusy i biżuterię znalezione podczas prac archeologicznych. Największą popularnością wśród turystów niewątpliwie cieszą się artefakty znalezione w grobowcu Tutanchamona, w tym jego złota maska. Pobyt w Muzeum Egipskim w Kairze to niebywałe przeżycie nie tylko dla wielbicieli historii.

-------------------------------------

Plac Tahrir – główny plac Kairu
Muzeum usytuowane jest niedaleko placu Tahrir (arab. Midan at-Tahrir), centralnego placu miasta, nazywanego często Sercem Kairu. Plac został zbudowany w miejscu dawnych brytyjskich baraków wojskowych i pierwotnie jego nazwa upamiętniała XIX-wiecznego władcę, Ismaila Paszę. Obecną nazwę plac zyskał dopiero po rewolucji w 1952 roku, kiedy obalono monarchię i wprowadzono republikę (Midan At-Tahrir w języku arabskim znaczyplac wyzwolenia”). W 2011 r. to właśnie tu zaczęła się rewolucja, która odsunęła od władzy Hosniego Mubaraka.

-------------------------------------------

Downtown i centrum handlowe Kairu

Wracając na plac Tahrir i kierując się nieco na północny wschód, dotrzemy do bardzo ruchliwej ulicy al Buston, która wraz z przecznicami stanowi centrum handlowe tej części Kairu. Znajdują się tu dziesiątki sklepików (ostatnio powstają też centra handlowe). Miejsce to nazywane z angielska Downtown, znane jest też z licznych restauracji, barów i tanich hoteli. Pośrodku Downtown znajduje się ciekawy plac Talaat Harb, który otaczają majestatyczne, neoklasycystyczne kamienice, nawiązujące swym wyglądem do XIX-wiecznej architektury francuskiej (do tej okolicy przylgnęła nazwa Paryż nad Nilem).

------------------------------------------------

Pałac Abdeen w Kairze

Kierując się dalej na wschód dotrzemy do Pałacu Abdeen, miejsca, gdzie od 1874 r. znajdowała się siedziba władców Egiptu. Budowę pałacu, zaprojektowanego przez francuskiego architekta Léona Rousseau, rozpoczęto jedenaście lat wcześniej, głównie za sprawą tego, że wcześniejsza siedziba, która mieściła się w Kairskiej Cytadeli, nie przystawała swoim komfortem i rozwiązaniami do końca XIX wieku.

----------------------------------------------------------

Suk Chan al-Chalili – główny bazar starej części Kairu

Jeszcze dalej na wschód zaczyna się obszar Starego Kairu. Jedną z jego podstawowych atrakcji turystycznych jest suk Chan al-Chalili, główny bazar starej części egipskiej stolicy. Jego nazwa wywodzi się od emira Al-Chalili, który w 1382 r. wybudował tu karawanseraj dla podróżnych (inne określenie karawanseraju to właśnie chan). Wokół przybytku z czasem zaczęło rozwijać się targowisko. Współcześnie to tak naprawdę cała dzielnica handlowa pełna sklepów i straganów z najróżniejszym asortymentem. Mieści się tu też wiele restauracji, małych kawiarenek i kramów z żywnością oraz łakociami

------------------------------------------------------

Meczet Al Azhar

Po sąsiedzku z bazarem usytuowany jest Meczet i Uniwersytet Al Azhar. To najważniejsza uczelnia teologiczna w świecie islamu sunnickiego, której początki sięgają X w. Wtedy to z rozkazu fatymidzkiego kalifa Al-Mu’izziego zaczęto budowę świątyni, przy której wkrótce powstała też madrasa, religijna szkoła muzułmańska. Uczelnia pełni obecnie rolę państwowego uniwersytetu, ale zachowała swój religijny charakter – wydawane tu fatwy, czyli opinie uczonych teologów, obowiązują muzułmanów na całym świecie.

--------------------------------------------------

Miasto Umarłych w Kairze

Za meczetem al Azhar znajduje się park miejski o takiej samej nazwie, chętnie odwiedzany przez kairczyków. Za parkiem, po drugiej stronie ulicy Salah Salem zaczynają się tereny, które nie cieszą się taką popularnością (ani wśród miejscowych, ani turystów) – Miasto Umarłych. Na terytorium dawnego cmentarza Starego Kairu mieści się bowiem dzielnica biedoty, która początkowo zajmowała stare, nieużywane grobowce. Z czasem jednak zaczęto tu wznosić proste, najczęściej jednoizbowe domostwa, które rozwinęły się w olbrzymią dzielnicę.

--------------------------------------------------------

Cytadela Kairska

Na południe od parku al Azhar usytuowana jest Cytadela Kairska, która od czasów średniowiecza aż po koniec XIX w. była siedzibą egipskich władz. Miejsce to ma tak naprawdę kilka nazw – nazywane jest np. Cytadelą Saladyna, ponieważ powstało pod koniec XII w., w czasach panowania tego wybitnego władcy (Kurda z pochodzenia). Wsławił się on choćby tym, że zjednoczywszy pod swym berłem muzułmanów na Bliskim Wschodzie, odbił Jerozolimę z rąk krzyżowców. Twierdza jest też nazywana Cytadelą Muhammada Alego, założyciela dynastii panującej w Egipcie do połowy XX w., w jej obrębie znajduje się bowiem wybudowany w 1848 r. meczet jego imienia. Na terenie Cytadeli znajduje się kilka muzeów, m.in. Muzeum Policji, Muzeum Powozów oraz największe z nich Narodowe Muzeum Wojskowe.

-------------------------------------------------------

Kair koptyjski

Ciekawą kairską atrakcją jest Kościół Koptyjski, który bywa nazywany zawieszonym kościołem. Mimo wskazującej na to nazwy, kościół w żaden sposób nie wisi, a takie nazewnictwo nawiązuje do jednej z naw, która została umieszczona tuż nad główną, wejściową bramą. Kościół wybudowany jest na wzór bazyliki i stanowi jedną z najstarszych budowli kościelnych w Egipcie.

--------------------------------------------------

Piramidy w Gizie i Sakkarze

Goszcząc w Kairze, nie można oczywiście zapomnieć o Sfinksie i piramidach, położonych w sąsiedniej Gizie. W miejscu, gdzie kończy się miasto, a zaczyna pustynia, na przybyszy czekają majestatyczne budowle trzech największych piramid – Cheopsa, Chefrena oraz znacznie mniejsza Mykerinosa. Przy drugiej z nich znajduje się posąg Sfinksa, przedstawiający leżącego lwa z głową człowieka owiniętą nemes – chustą, noszoną przez mężczyzn w starożytnych Egipcie.

------------------------------------------------------------------------------
Aleksandria w tym miejscu można się zakochać!

Jest obecnie jednym z najbogatszych portów we wschodniej części Morza Śródziemnego z analogicznym, śródziemnomorskim wdziękiem, klimatem i polotem. Piaszczyste plaże, palmy oraz malownicze zatoki rozciągają się kilometrami na wschód od miasta.


Biblioteka Aleksandryjska - założona w III w. p.n.e. zawierała najbogatszy zbiór papirusów starożytnego świata i przyciągałą największych uczonych i filozofów. W dwa tysiąclecia po jej spaleniu, w październiku 2002 r. nastąpiło otwarcie nowej biblioteki i centrum kultury. Nowa Biblioteka Aleksandryjska zadziwia architekturą. W jej skład wchodzą Planetarium i Muzeum Nauk.

Rzymski amfiteatr na Kom al-Dikka - Pochodzące z II w. n.e. półkole 13 rzędów marmurowych siedzeń początkowo było widownią teatru, później służyło jako audytorium sali zgromadzeń, być może rady miejskiej. Kilka fragmentów oryginalnej posadzki mozaikowej eksponowanych jest przed amfiteatrem. Na terenie amfiteatru eksponowane są zabytki z podwodnych wykopalisk koło Fortu Kaitbeja, m.in. część obelisku z czasów Seti I oraz mocno zerodowany sfinks.

Muzeum Grecko-Rzymskie - W jego zbiorach jest ok. 40 000 zabytków, w większości dokumentujących 1000 lat dziejów miasta, od założenia do podboju przez Arabów w 640 r. W 25 salach i w wewnętrznym ogrodzie zgromadzono obiekty pochodzące z Aleksandrii i jej okolic. Prezentowane razem zabytki z okresu faraońskiego, klasycznego i chrześcijańskiego świadczą o złożonej historii miasta i dają pewne pojęcie o wpływach, jakie miała kultura antyku na kulturę Europy. Zbiory rozmnieszczone są chronologicznie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od sali po lewej stronie od wejścia. Od tej zasady są dwa wyjątki: sala z wyrobami rzemiosła oraz sala z ogromną kolekcją monet. Warto też zajrzeć do ogrodu, gdzie znajduje się kilka pięknych rzeźb oraz zrekonstruowana świątynia krokodylego boga z Fajum.

Meczet Attarine - wyróżniajacy się zgrabnym minaretem stoi po południowej stronie Midan Tahrir. Wokół niego rozciąga się dzielnica antyków. W bocznych uliczkach pełno jest antykwariatów zapełnionych europejskimi meblami i bibelotami nawet z czasów napoleońskich.

Dzielnica turecka (Anfuszi) - Półwysep, na którego krańcu stoi Fort Kaitbeja, był w czasach tureckiego panowania (1517-1914) główną dzielnicą mieszkaniową Aleksandrii. Tę cześć miasta najlepiej zwiedzać pieszo. Panuje tu specyficzna atmosfera. Na południu, w cieniu ciasno stłoczonych domów w tureckim stylu, znajduje się gwarny suk z ziołami leczniczymi i wonnościami. W dzielnicy jest też wiele tureckich meczetów - w jej centrum stoi zespół meczetu Al-Szorbaki. Zbudowany w połowie XVIII w., ma charakterystyczną galerię na poziomie piętra i sklepy na parterze. Meczet Terbana przy ulicy Faransa został wzniesiony w 1685 r.; jego minaret wspierją dwie kolumny, pochodzące z jakiejś starożytnej budowli.

Fort Kaitbeja - najeżony wieżyczkami, stojący na cyplu wschodniego portu, wyglada z oddali jak zabawka, ale z bliska widać, jak potężna jest to budowla. Wzniesiono go w XV w. ma miejscu zwanym niegdyś Faros, gdzie stała latarnia morska, wykorzystując fundamenty i bloki tej zburzonej budowli. Wewnątrz twierdzy jest mały meczet - najstarszy w Aleksandrii - oraz Muzeum Morskie z przedmiotymi wydobytymi z okrętów zatopionych w pobliżu podczas bitew w czasach rzymskich i napoleońskich. Z wysokości murów fortu, odsuniętego nieco od bulwarów, roztacza się wspaniały widok na Aleksandrię i morze.

Nekropola Anfuszi - Pięć podziemnych katakumb na nekropoli w Anfuszi pochodzi z ok. 250 r. p.n.e. Wykute w wapiennym podłożu składają się ze schodów prowadzących do podziemnego holu, od którego odchodzą miejsca pojedynczych pochówków. Najciekawszy i najlepiej zachowany jest grób nr 2. Ściany klatki schodowej zdobią wizerunki Ozyrysa, Horusa i Izydy oraz zmarłych, sceny z życia codziennego, a także kilka greckich graffiti. Dekoracje te są interesujące z tego względu, że łączą elementy sztuki egipskiej i greckiej.

------------------------------------

⛳️Cena Wycieczki 2750 PLN za osobę

Obowiązkowe opłaty na miejscu: bilety wstępu i lokalni przewodnicy: ok. 190 USD, napiwki: ok. 40 USD/os

Wiza: płatna na lotnisku: 25 USD\os

Kolejność zwiedzania w Kairze i Aleksandrii może ulec zmianie.

------------------------------------------------------------

W cenie wycieczki:

noclegi w hotelu*** w Kairze; 2-os. pokoje z łazienkami •noclegi w hotelu*** w Aleksandrii ; 2-os. pokoje z łazienkami, wyżywienie: śniadania. przelot • przejazd busem • opieka pilota • ubezpieczenie KL i NW

---------------------------------------------------------

( lot bezpośrednio z Warszawy do Kairu) w cenie jest bagaż podręczny do 8 kg

----------------------------------------------------------

☄️☄️Kontakt z nami 534-000-231 (24h)☄️☄️

📞Oddział AT : 534000231 Opiekun rezerwacje (Mohamed Dahi)

📩Kontakt mailowy: wakacje@aishatravel.pl